MobilSosyete.Com Kamerali Chat, Goruntulu Sesli Mobil Sohbet Siteleri

Mobil Sohbet Girişi


 

 

 

* Mobil bağlan, binlerce insan ile sohbet et

 

 

 

 

NATO Askerleri Olay Yerinde İlk Fotoğraflar


NATO Askerleri Olay Yerinde İlk Fotoğraflar

NATO Askerleri Kosovada. Dünya KosovaSırbistan sınırına kilitlendi, AFP olay yerine ulaşan NATO birliklerinin ilk karelerini dünyaya geçti. Fotoğraflarda barikatların yanı sıra dikkat çeken bayrak ayrıntısı da var.

NATO askerleri olay yerinde! İlk fotoğraflar

Balkanlarda bir kez daha gerilim arttı, Kosova hükümetinin Sırbistan‘la arasındaki sınır geçişleri için getirdiği yeni kararlara ülkedeki Sırp azınlık yolları kapatarak yanıt verdi.

Priştine yönetimi, 1 Ağustos Pazartesi gününden itibaren, Kosova’ya giriş yapan kişilerin ülkede kaldıkları süre boyunca, Sırp kimlikleri yerine geçici bir belge taşımak zorunda kalacaklarını duyurdu. Hükümet ayrıca, Sırbistan tarafından verilen araç plakalarına sahip Sırp azınlığın iki ay içinde plakalarını Kosova tarafından verilenlerle değiştirmek zorunda kalacağını da bildirdi.

Bu kararların ardından Pazar günü geç saatlerde Kosova’nın kuzeyindeki Sırp protestocular kamyonlar ve diğer ağır taşıtlarla Jarinje ve Bernjak sınır kapılarına giden yolları kapattı. Kosova polisi, bunun üzerine sınır geçişlerini kapatmak zorunda kaldıklarını açıkladı. Kosova polisi ayrıca, kendilerine ateş edildiğini ancak yaralanan olmadığını da kaydetti.

Polisin açıklamasında, protestocuların trafiğe kapatılan yollardan geçmekte olan çok sayıda Arnavut’u dövdüğü ve bazı arabalara saldırıldığı belirtildi.

Çoğunlukla Sırpların yaşadığı küçük Kuzey Mitrovica kasabasında hava saldırısı sirenleri üç saatten fazla çaldı.

Gerginliğin tırmanması üzerine devreye Avrupa Birliği (AB) ve ABD girdi. Kosova ile AB ve ABD arasındaki istişareler sonrasında hükümet planı bir ay erteleyeceğini ve 1 Eylül’de uygulamaya koyacağını açıkladı.

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, kararı memnuniyetle karşıladığını ve yollardaki barikatların hemen kalkmasını umduğunu açıkladı, iki ülkeye diyaloğu sürdürme çağrısı yaptı.

 

NATO askerleri olay yerinde İlk fotoğraflar

 

Kosova Başbakanı Albin Kurti, ertelemenin duyurulmasından önceABD’nin Kosova Büyükelçisi Jeffrey Hovenier ile görüştü. Başbakan Kurti, Belgrad’ın Sırbistan’a giren Kosova vatandaşlarından aynı talepte bulunduğunu belirtiyor.

Sırbistan lideri Aleksandar Vucic ise, ‘atmosferin kaynama noktasına getirildiğini’ savunup Sırplara saldırılırsa “Sırbistan kazanacak” uyarısında bulundu. Priştine yönetiminin kararı bir ay ertelemesi üzerine bir kez daha konuşan Vucic, değişikliğin ardından tansiyonun ‘düşmesini beklediğini’ söyledi.

 

NATO askerleri olay yerinde İlk fotoğraflar

 

GECEYİ BARİKATLARIN YANINDA GEÇİRDİLER

Ancak, Pazartesi sabah gün aydınlandığında Jarinje ve Brnjak sınır kapılarına giden yolların halen kapalı olduğu görüldü. Sırbistan medyası, Kosova’daki Sırpların geceyi kurdukları barikatların yanında geçirdiğini bildiriyor.

Sırp medyasına göre, yolları kapatan Sırplar protestolarına devam edecek ve barikatların yanından ayrılmayacak.

 

NATO askerleri olay yerinde İlk fotoğraflar

 

NATO ASKERLERİNDEN İLK FOTOĞRAFLAR

Agence France-Presse (AFP) haber ajansı, öğle saatlerinde Zubin Potok kasabası yakınlarında devriye gezen NATO askerlerinin fotoğraflarını dünyaya servis etti. AFP’nin karelerinde etnik Sırpların kurdukları barikatların yerinde durduğu ve çok sayıda NATO askerinin olay yerine geldiği görüldü.

 

NATO askerleri olay yerinde İlk fotoğraflar

 

NATO’NUN KOSOVA GÜCÜ: GEREKİRSE MÜDAHALEYE HAZIRIZ

NATO’nun Kosova Gücü (KFOR), Kosova’nun kuzey bölgelerinde durumun ‘gergin’ olduğunu ve ‘istikrarın tehlikeye girmesi halinde müdahale etmeye hazır olduğunu’ açıkladı:

“NATO liderliğindeki KFOR misyonu yakından izliyor ve 1999 tarihli BM Güvenlik Konseyi Kararı 1244’ten gelen görevi uyarınca istikrarın tehlikeye girmesi durumunda müdahale etmeye hazır.”

Açıklamada, NATO’nun Priştine ve Belgrad arasındaki normalleşme sürecini desteklediği kaydedildi ve taraflara müzakerelere devam etme çağrısı da yapıldı.

 

NATO askerleri olay yerinde İlk fotoğraflar

 

UKRAYNALI VEKİL SIRPLARI ÇILDIRTTI

Ukraynalı bir milletvekilinin Twitter hesabından paylaştığı cümleler ise, Sırp medyasında ‘Tehlikeli mesajlar’ başlığıyla haberleştirildi. Ukraynalı milletvekili Oleksiy Goncharenko, Sırbistan’ın Kosova’ya müdahale etmesi halinde Ukrayna’nın yardım için asker göndermeye hazır olduğunu yazdı. Arnavutları Sırp saldırısından koruyacaklarını belirten Ukraynalı siyasetçi, “Sırbistan Putin’in Avrupa’daki Truva atıdır” dedi.

 

NATO askerleri olay yerinde İlk fotoğraflar

 

RUSYA SIRBİSTAN’IN YANINDA SAF TUTTU

Belgrad yönetiminin yakın müttefiki Rusya ise, beklendiği gibi Sırbistan’ı destekleyen bir açıklama yaptı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova artan gerilimi, Kosova makamları tarafından dayatılan ‘temelsiz ayrımcı kurallara’ bağladı.

TÜRKİYE TARAFLARLA AYRI AYRI GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç ve Kosova Dışişleri Bakanı Donika Gervalla Schwarz ile ayrı ayrı telefonda görüştü. Çavuşoğlu, Türkiye’nin gerilimi azaltmak için üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu iletti.

 

NATO askerleri olay yerinde İlk fotoğraflar

 

KOSOVA YÖNETİMİNİ TANIMAYAN SIRPLAR

Kosova’nın Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan etmesinin üzerinden 14 yıl geçti. Kuzeyde yaşayan yaklaşık 50 bin Sırp, başkent Priştine’deki kurumları tanımayı reddederek, Sırp makamları tarafından verilen plakaları ve belgeleri kullanıyor.

Kosova, 100’den fazla ülke tarafından bağımsız bir devlet olarak tanındı fakat bu ülkeler arasında Sırbistan veya Rusya bulunmuyor.

Bir yıl önce, Sırp azınlığın plaka kuralının getirilmek istenmesi üzerine aynı yolları kapatmasının ardından, Kosova hükümeti bölgeye özel polis gücü konuşlandırmış, Belgrad ise savaş uçaklarını sınıra yakın uçurmuştu.

Kosova’nın kırılgan barışı, 3 bin 770 kişilik bir NATO misyonu tarafından sağlanıyor.

İki ülke 2013 yılında Avrupa Birliği öncülüğünde sorunlarını çözmek için diyalog taahhüdünde bulundu ancak o zamandan beri çok az ilerleme kaydedildi.

Kosova, kimlik belgesi kararının uygulanmasını erteledi

Rusya şaşırtmadı

Uçağın nihai rotası belli oldu!

Marcao'nun duygusal anları! Gözyaşlarına hakim olamadı

Marcao’nun duygusal anları! Gözyaşlarına hakim olamadı

Genel Müdür Zoteeva: Akkuyu NGS'nin ilk ünitesini 2023 yılında tamamlayacağız

Genel Müdür Zoteeva: Akkuyu NGS’nin ilk ünitesini 2023 yılında tamamlayacağız

NATO askerleri olay yerinde! İlk fotoğraflar

NATO askerleri olay yerinde! İlk fotoğraflar

Meclis'te olağanüstü toplantı için yeter sayısı bulunamadı

Meclis’te olağanüstü toplantı için yeter sayısı bulunamadı

İbrahim Kalın: Türk diplomasisinin çok önemli bir başarısı

İbrahim Kalın: Türk diplomasisinin çok önemli bir başarısı

AK Parti Sözcüsü Çelik: İlk gemi Ukrayna’dan yola çıktı

AK Parti Sözcüsü Çelik: İlk gemi Ukrayna’dan yola çıktı

Altın ve doları olanlar dikkat! Piyasalarda yön ne olur?

Altın ve doları olanlar dikkat! Piyasalarda yön ne olur?

Hastanede hemşirenin burnunu kırdı, adli kontrolle serbest kaldı

Hastanede hemşirenin burnunu kırdı, adli kontrolle serbest kaldı

NATO askerleri olay yerinde! İlk fotoğraflar

NATO askerleri olay yerinde! İlk fotoğraflar

Rus treni roketlerle vuruldu! 80 asker öldü

Donanma Günü kutlamaları için St. Petersburg’da boy gösteren Rus lider Putin’e HIMARS‘larla çok ağır bir darbe indirildi, yerel yetkililer 40 vagonlu trenin cephanelerle birlikte havaya uçtuğunu bildiriyor.

Rus treni roketlerle vuruldu! 80 asker öldü

Karadeniz kıyısındaki Odesa limanından tahıl yüklü ilk gemi İstanbul’a doğru yola çıkarken, işgalci Rus güçleriyle Ukrayna ordusu arasında farklı cephelerde kıyasıya çarpışmalar yaşanıyor.

Vladimir Putin’in saldırı emri vermesinden bu yana tam 158 gün geride kaldı, günlük bilgilendirme raporu yayımlayan İngiliz istihbaratı Pazartesi sabahı Rus işgalcilerin Donbas’ta sistematik şekilde saldırılara başladığını bildiriyor.

Rus birliklerinin hedefinde, kavşak noktasında yer alan Bakhmut yer alıyor ancak İngilizlere göre Rus ordusu fazlasıyla yavaş. İngiliz gizli servisi ayrıca, işgalcilerin taktik değiştirip Donbas’ın kuzeyinden daha batıdaki Zaporijya’ya yığınak yapmasını bekliyor.

Rus ordusu, Kiev yenilgisinin ardından Donetsk ve Lugansk’tan oluşan Donbas’ı ana hedef olarak belirledi ve geride kalan aylarda Lugansk bölgesini tamamen işgal etti.

Donetsk’te yaşayan sivillerden bölgeden ayrılmalarını isteyen Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy ise, gece yarısı yaptığı açıklamada “Rusya savaşı kazanamayacak” dedi.

 

 

BAĞLANTI KOPMAK ÜZERE

Savaşın ilk günlerinde Rusya‘nın eline geçen Herson şehrinde ise bir dönüm noktası yaklaşıyor. Şehri işgalcilerden geri almaya hazırlanan Ukrayna ordusu, güneydeki Kırım‘la Herson arasındaki bağlantıyı koparmak üzere.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, Ukrayna birliklerinin Donetsk’teki ilerleyişi durdurdukları Rus ordusuna karşı Herson’da saldırılarını artırdığını bildiriyor. ABD’nin gönderdiği HIMARS roket sistemleriyle Dinyeper Nehri üstündeki köprüler ve Herson’daki Rus mevzileri vuruluyor.

Altıncı ayına çoktan girilen savaşta önümüzdeki haftaların çatışmaların kaderini belirleyebileceğini vurgulayan AP, Rus işgalcilerin bir ikilemle karşı karşıya olduğunu belirtiyor. AP’ye değerlendirmede bulunan Ukraynalı askeri analist Oleh Zhdanov, Rus ordusunun Donetsk’te saldırıya geçmekle güneydeki Herson veya Zaporijya’ya savunma hattı kurmak arasında bir seçim yapmaya zorlandığını söylüyor. Analiste göre, iki ayrı bölgedeki görevlerin uzun süre aynı anda sürdürülmesi Rusya için zor olacak.

 

 

Kiev merkezli düşünce kuruluşu Razumkov Merkezi’nden Mykola Shunorvsky ise, Kremlin’in bir numaralı hedefinin Kiev yönetimini müzakere masasına oturmaya zorlamak olduğunu kaydediyor. Sunhurovsky’ye göre, Rus ordusu cephe hatlarındaki mevzileri sağlama almaya çabalarken, Kremlin de sonbaharda işgal edilen bölgelerde referandum düzenlemeyi planlıyor.

LOJİSTİK ZİNCİRİ KIRILDI

Mykola Shunorvsky, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya sevk ettiği uzun menzilli roket sistemleri ve özellikle HIMARS’ların Rusların lojistik zincirlerini kırdığını, tren istasyonları, köprüler ve komuta merkezlerini vurduğunu ekliyor.

Uzun menzilli saldırılar nedeniyle Rus ordusu cephaneliğini cephe hattından oldukça uzak noktalara taşıdı ve bu da işgalcilerin ateş gücünü ciddi şekilde düşürdü. Stratejik danışmanlık şirketi Sibylline’ın başında bulunan eski İngiliz tank komutanı Justin Crump, Rusların artık her şeyi küçük ve daha dağıtılmış şekilde taşımasının gerektiğini dile getiriyor.

 

Dinyeper Nehri Herson şehrinin kenarından geçiyor.

 

Putin’in 2014 yılında işgal ettiği Kırım‘la stratejik Herson kentinin kıyısında yer alan Dinyeper Nehri üstündeki köprülerden biri de, yine HIMARS füzeleriyle onlarca kilometre mesafeden vuruldu.

‘KÖMÜRE DÖNDÜLER’

Herson’a büyük bir saldırı başlatması beklenen Ukrayna ordusu, Donanma Günü kutlamaları için St. Petersburg’da boy gösteren Rus lider Putin’e HIMARS’larla çok ağır bir darbe vurdu.

Kırım’dan yola çıkan ve Herson’a doğru ilerleyen 40 vagonlu bir trende, Rus askerleri ve cephane vardı. Aracı izleyen Ukrayna ordusu, HIMARS roketlerini ateşledi ve trenin vagonlarından çoğu yok edildi. Ukrayna İçişleri Bakanlığı danışmanı Anton Gerashchenko, Facebook hesabından paylaştığı mesajda tren saldırısında 80 Rus askerinin öldürüldüğünü yazdı. Askerlerin kömüre döndüğünü kaydeden Gerashchenko, cephaneliğin de havaya uçtuğunu ekledi.

 

 

Herson’daki Brilevka istasyonunda gerçekleşen saldırıda 200 kadar Rus askerinin de yaralandığı belirtiliyor.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, bugün yaptığı açıklamada menzili 80 kilometreyi bulan HIMARS füzelerinden dördünün daha Ukrayna’ya ulaştığını duyurdu.

 

 

DONANMA MERKEZİNE SÜRPRİZ SALDIRI

Ukrayna ordusu, Cumartesi günü de Rusya’nın Karadeniz Filosu’nun konuşlandığı Sivastopol‘daki donanma merkezini vurmuştu. Çok sayıda askerin yaralandığı sürpriz saldırı, silahlı insansız hava aracıyla gerçekleşmişti.

Savaştan önce yaklaşık 300 bin insanın yaşadığı Herson şehrinden on binlerce Ukraynalı kaçtı. Şehirde kalanlar ise, geceleri kimsenin sokaklara çıkamadığı Herson’a Ukrayna ordusunun gelip kendilerini kurtarmasını bekliyor.

Kiev yönetimi, Herson’da kalanların çoğunun hazır olduklarına ve Ukrayna harekatı başladığında Ruslara karşı savaşacaklarına inanıyor.

 Bir cevap bırakın.